SZKOŁA DO HYMNU

Witam serdecznie,

11-go listopada świętowaliśmy 102 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną w kraju, obchody Święta Niepodległości w szkole tym roku miały charakter symboliczny.

Ale trochę historii…

W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy podzielona między trzy kraje zaborcze – Austrię, Prusy i Rosję. Ciemiężony przez zaborców naród polski kilkukrotnie zrywał się do walki o wolność. Dopiero po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku ogłoszono ustanowienie państwa polskiego w granicach uwzględniających uwarunkowania historyczne.
Polska po odzyskaniu niepodległości ostatecznie objęła obszar 388 tyś. km², zamieszkany przez 27 mln osób, z których zaledwie 69 % było Polakami. Kraj był wyniszczony przez zaborców, a następnie osłabiony I wojną światową i ciężkimi walkami granicznymi.
11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości po raz pierwszy 23 kwietnia 1937 roku. Następnie został zniesiony ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero ustawą w 1989 roku.

Szkoła, jak co roku, uczciła 11 listopada „Narodowy Dzień Niepodległości” i odpowiedziała na apel MEN dołączając do akcji „Szkoła do Hymnu”. Hymn odśpiewano w dniu 10 listopada 2020r. o godz. 11.11, co w obecnej sytuacji pandemicznej wymagało innej formy. W szkole Hymn odśpiewali nauczyciele, pracownicy i dzieci Oddziału Przedszkolnego, natomiast wszyscy pozostali uczniowie naszej szkoły odśpiewali Hymn w formie nauki zdalnej na platformie Office 365 Teams. / dzieci śpiewały najpiękniej, zapraszamy do obejrzenia zdjęć /.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do akcji „Szkoła do Hymnu”. Jest to wyraz naszego patriotyzmu. Patriotyzmu, który jest nam tak bardzo potrzebny w tym trudnym dla wszystkich czasie.
Życzę wszystkim dużo, dużo zdrowia, spokoju i cierpliwości. Niech wspólnie podejmowane działania pozwolą nam przetrwać trudne chwile, aby ich uwieńczeniem było piękne i radosne jutro.

Dyrektor

Szkoły Podstawowej w Kusiętach

Mariusz Żołędziewski