Dzień Bezpiecznego Internetu 2025

Wszystkim działaniom skierowanym do uczniów, rodziców i nauczycieli w ramach przedsięwzięcia „Dzień Bezpiecznego Internetu” w tym roku szkolnym przyświecała następująca myśl:

Nie jest tak, że dzieci i młodzież tylko dzięki temu, że spędzają w sieci dużo czasu, potrafią rozpoznać niebezpieczeństwo i wiedzą, jak zachować się w każdej zagrażającej sytuacji. Współcześnie internet jest medium umożliwiającym kontakty międzyludzkie i to przede wszystkim kompetencje społeczne (nabywane z wiekiem i doświadczeniem życiowym), a nie kompetencje techniczne są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa w sieci. Dlatego też dorośli nie powinni w żadnym wypadku wycofywać się i pozostawiać dzieci i młodzież w internecie samym sobie, ale muszą mądrze towarzyszyć im w poznawaniu wirtualnego świata.

Działań było wiele: zajęcia warsztatowe dla uczniów (z pedagogiem szkolnym i wychowawcami klas), szkolenie dla rodziców i nauczycieli (prowadzone przez psychologa szkolnego i funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie), udział w kampanii Biura Rzecznika Praw Dziecka „Więcej szacunku dla młodego wizerunku”, udział w projekcie Centrum Komunikacji Elektronicznej „Klikaj z głową” oraz udział w pilotażowym programie edukacyjno – profilaktycznym „Wirtualnie bezpieczni” (opracowanym przez ROME Metis w Katowicach we współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach).

Aby zachować bezpieczeństwo i wykorzystać potencjał Internetu do nauki i rozwoju, wszyscy powinniśmy trzymać się uniwersalnych zasad. Takich, które sprawdzają się zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym: Rozsądek, Uważność, Siła (dbałość o prywatność i bezpieczeństwo), Życzliwość i Odwaga. Warto pamiętać, że nasz wizerunek w sieci to nie tylko zdjęcia i nagrania, ale również nasz cyfrowy ślad, czyli aktywność w sieci, np. polubienia lub komentarze pozostawione w mediach społecznościowych.