Nasza placówka z certyfikatem „Szkoła Patriotów”

Szkoła Podstawowa im. Szlaku Orlich Gniazd w Kusiętach otrzymała certyfikat Śląskiego Kuratorium Oświaty „Szkoła Patriotów”.

27 listopada 2023 roku na gali w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach rozdano certyfikaty „Szkoła Patriotów”. Organizatorem wojewódzkiego projektu edukacyjnego było Kuratorium Oświaty w Katowicach, a partnerem Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Oceny realizowanych przez szkoły i przedszkola działań w ramach wojewódzkiego projektu edukacyjnego dokonała Kapituła, którą tworzyli m.in.: Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty, Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Sznajder – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Katowicach. W imieniu naszej szkoły certyfikat odebrał Pan dyrektor Mariusz Żołędziewski. Koordynatorem projektu w naszej placówce był nauczyciel historii Marek Romański.

Certyfikat nadaje wysoką rangę przedsięwzięciom, podejmowanym przez szkołę, która staje się wzorem do naśladowania. Placówka uzyskuje prawo posługiwania się tytułem w oficjalnych sytuacjach np. w czasie uroczystości o charakterze oficjalnym. Ponadto zostaje wpisana do rejestru Śląskiego Kuratora Oświaty. Rejestr ten jest publikowany i aktualizowany na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach po kolejnej edycji projektu. Wyjątkowym znakiem tytułu „Szkoła Patriotów” jest specjalnie przygotowany bandolier i Ziarno Niepodległości. Jest nim specjalna odmiana fasoli – „fasola niepodległości”. Co istotne, za jej posiadanie w czasie zaborów, groziły represje. Spożywano ją m.in. w czasie wigilii Bożego Narodzenia. To odmiana, która się nie krzyżuje, jest bardzo odporna na choroby, szkodniki, na słabe warunki glebowe. Każde ziarenko ma na sobie wzór przypominający orła.

W ramach projektu w naszej szkole m.in. nastąpiło wyszukanie w okolicy nieznanego szerzej miejsca pamięci narodowej poświęconego ważnemu epizodowi w historii regionu. Wyszukano – Grób zbiorowy, wojenny – mieszkańców Skrajnicy – Pelagii i Józefa Cabanów, a także Franciszka Stolarczyka oraz Antoniego Cabana i dwóch nieznanych partyzantów rozstrzelanych 11.07.1944 roku przez Niemców. Koordynator projektu pozyskał informacje o osobach zasłużonych w działalności patriotycznej. W Archiwum Wojskowym w Rembertowie odnaleziono nazwiska poległych żołnierzy polskich w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku z Gminy Olsztyn (24 osoby) w tym sześciu z Kusiąt. W marcu zorganizowany został apel z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych w tym przypomniano, że w dniu 27 października 1947 roku w Kusiętach zginął Alfred Kucharczyk zastrzelony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Następnie uczniowie posprzątali grób w Skrajnicy. Nastąpił wyjazd rowerowy do Skrajnicy na grób poległych. Uczniowie, jak co roku brali udział w trzech etapach Międzypowiatowego Konkursu Historycznego pt. „Czy znasz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego”. Odbyło się wyjście do drewnianego, odnowionego również z pomocą społeczności szkoły, krzyża na górze za budynkiem szkoły. Delegacja szkoły, ze sztandarem i kwiatami jak co roku wzięła udział w uroczystej Mszy Św. pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Burmistrza miasta i Gminy Olsztyn na olsztyńskim Miejscu Straceń z okazji rocznicy pierwszych rozstrzeliwań polskich patriotów oraz procesu 16-tu w Moskwie.

W Szkole Podstawowej w Kusiętach odbywają się całoroczne dodatkowe zajęcia z historii lokalnej prowadzonych przez nauczyciela Marka Romańskiego. Marek Romański napisał także broszurę z okazji obchodów 100-lecia Szkoły Podstawowej w Kusiętach. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie wygłoszonym dla uczniów szkół z terenu miasta i gminy Olsztyn dr Adama Kurusa z IPN w Katowicach pt. „Działania zbrojne 7 Dywizji Piechoty w okolicach Częstochowy”. Uczniowie szkoły brali udział w wycieczkach do Krakowa, Wieliczki, Warszawy, na Jasną Górę i wielokrotnie do pobliskiego Olsztyna. W procesie działań patriotycznych uczestniczy cała społeczność szkolna: dyrektor szkoły, uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi, społeczność Kusiąt.

Certyfikat- PDF