Kolejne sukcesy naszych uczniów- ralacja

Wyniki Powiatowego Konkursu „Zjawiska fizyczne i chemiczne wokół nas”

W poniedziałek 7 stycznia rozstrzygnięty został Powiatowy Konkurs „Zjawiska fizyczne i chemiczne wokół nas”. W konkursie wzięli udział uczniowie z 9 szkół podstawowych powiatu częstochowskiego.

Zadaniem uczestników było przedstawienie zjawisk fizycznych i chemicznych w fotografii. Dodatkowo każda praca miała być opatrzona komentarzem. Uczestnicy konkursu zaprezentowali doskonały warsztat techniczny, wykazali się ogromną spostrzegawczością, trafnie wyciągali wnioski i pomysłowo interpretowali zjawiska zachodzące w przyrodzie.

W kategorii – zjawiska chemiczne  II miejsce zajął uczeń naszej szkoły Marcin Kuliński a wyróżnienia trafiły również do Wiktorii Stochel i Macieja Mikołajczyka.

Nagrody i dyplomy zostały wręczone przez Organizatora konkursu w dniu 23 stycznia br. podczas spektaklu grupy ZELEKTRYZOWANI. 

Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

Relacja z przygotowania prac konkursowych:

Uczniowie kl. VIII wykonali 3 doświadczenia do Powiatowego Konkursu „Zjawiska fizyczne i chemiczne wokół nas”. Wszyscy ośmioklasiści mieli swój udział w wykonaniu doświadczeń, ale ostatecznie opisane one zostały przez trójkę z nich. Pierwsze dwa otrzymały wyróżnienie.

Pierwsze doświadczenie wykonał Maciej Mikołajczyk, który jako pierwszy zgłosił się do konkursu i sam znalazł pomysł na powstawanie „Czarnych Węży”. Tutaj film dałby lepszy efekt, ale zdjęcia są również ciekawe.

Piasek został pomieszany z utartym w moździerzu cukrem i proszkiem do pieczenia, a po tym polany denaturatem i podpalony. Efekt proszę zobaczyć na pierwszych pięciu zdjęciach.

Kolejne doświadczenie opisała Wiktoria Stochel: Do kolby wlała 60 ml octu, a do balonika wsypała 3 łyżeczki sody oczyszczonej.  Na szyjkę kolby płaskodennej nałożyła balonik i  przechyliła balonik, tak, że zawartość wsypała się do kolby.

Soda w reakcji z octem wytworzyła dwutlenek węgla, który napompował balonik.

Ostatnie doświadczenie, opisał Marcin Kuliński, za które zajął II miejsce. W czterech zlewkach rozpuszczone zostały coraz większe ilości cukru i zabarwione farbami plakatowymi, po czym zawartości poszczególnych zlewek wlano do kolby. Różnica w gęstości poszczególnych cieczy utworzyła tęczę.

Jeszcze raz gratuluję zwycięzcom i składam podziękowania wszystkim uczniom kl. VIII za zaangażowanie.

Anna Zębik

Doświadczenia Macieja




Doświadczenia Marcina


Doświadczenia Wiktorii

My również dołączamy się do gratulacji dla laureatów i podziękowań za udział w konkursie przesłanych przez Organizatora konkursu 🙂